Niektóre produkty spożywcze będą wzmagać objawy wybranych chorób i dolegliwości, podczas gdy inne pomogą w zwalczaniu niepożądanych objawów i wykażą się działaniem terapeutycznym. W przypadku zdiagnozowanego IBS (zespołu jelita drażliwego) niewskazane są zwykle wysokie dawki tłuszczu. Najlepsza dieta na IBS to często dieta bazująca przede wszystkim na białku i węglowodanach. Oczywiście pewne ilości tłuszczu także muszą w niej wystąpić, ale warto je ograniczyć i sprawdzić, jak organizm czuje się po takiej modyfikacji, gdyż może się okazać, że tłuszcz nie był dla niego zbyt korzystny.
Jaką tolerancję mają jelita?
Jeżeli tłuszcz rzeczywiście nie będzie dobrze tolerowany przez jelita, szybko można będzie to zauważyć, obserwując zachowanie organizmu po zjedzeniu posiłku obfitującego w ten makroskładnik. Nieprzyjemne objawy, świadczące o problemach z trawieniem tłuszczu, zazwyczaj odczuwane są bardzo szybko. Na ogół w ciągu jakiejś pół godziny od zjedzenia dania można zacząć uskarżać się na bóle brzucha, wzdęcia i skurcze jelit. Oczywiście w diecie ważne jest to, aby jeść zdrowe i dobrze zbilansowane śniadania, ale jednak co zrobić, jeśli jelita nie tolerują pewnych rzeczy? Tutaj zaczynają się schody. Często dochodzi jednocześnie do zatrzymania wody w organizmie. W obrębie brzucha dostrzega się wyraźne opuchnięcie i to nawet w przypadku, gdy posiłek nie był szczególnie objętościowy i nie miał wcale dużo kalorii.
O diecie niskotłuszczowej
Dieta niskotłuszczowa powinny być stosowana z rozwagą, najlepiej pod kontrolą lekarza. Tłuszcz można ograniczać, jednakże nie należy eliminować go z diety całkowicie, pod żadnym pozorem, albowiem bez niego nie ma mowy o zdrowiu, gdyż w pewnych procesach fizjologicznych nie da się go zastąpić żadnym innym składnikiem. Jest on szczególnie ważny dla kobiet, albowiem u nich będzie odgrywać kluczową rolę podczas produkcji wielu ważnych hormonów płciowych. Zaburzenia hormonalne bardzo często pojawiają się lub nasilają właśnie na dietach składających się z niewielkiej ilości tłuszczu.
Większości osób jakieś szczególnie specjalistyczne jadłospisy nie są wcale potrzebne do tego, by poczuć się lepiej. Dieta na IBS wbrew pozorom nie musi być dietą ani szczególnie restrykcyjną, ani eliminacyjną.