Opuchnięte nogi latem? Pokonaj problem sposobem!

Upalne lato, niewygodne buty, wiele godzin w pracy, długa podróż samolotem…te wszystkie czynniki mogą sprzyjać puchnięciu nóg. Problem ten jest nie tylko estetyczny.

Odpoczynek na wakacjach a opuchnięte nogi

Opuchnięte nogi skutecznie odbierają ochotę na długie podróże, ale mogą być też przyczyną złego samopoczucia i dyskomfortu. Czy są na to sposoby? Oczywiście! Nie musisz się godzić na opuchnięcia, ani rezygnować z ulubionych sandałków. Dowiedz się jak zapobiegać opuchnięciom i jak z nimi walczyć, jeśli wystąpią.

Opuchlizna w podróży

Wiele godzin siedzenia, zwłaszcza w aucie lub samolocie może skończyć się spuchniętymi stopami, a nawet całymi nogami. Planując podróż pamiętaj o kilku zasadach:

  • Jeśli to możliwe rób regularne przerwy, kilka minut postoju czy spacer po pokładzie samolotu (wtedy, gdy jest to bezpieczne) zmniejszą ryzyko wystąpienia obrzęków i poprawią Twoje samopoczucie.
  •  Dbaj o ruch – czy wiesz, że proste ćwiczenia wykonane podczas postoju zwiększają szansę na to, że obrzęk nie wystąpi, a dodatkowo sprawią, że będziesz mieć lepszy humor.
  • Pij – nawodnienie jest podstawą. Pamiętaj o tym, że dziennie powinniśmy wypijać około 2 litrów wody i niesłodzonych napojów (np. lekkiej ziołowej herbaty).

Spuchły mi nogi! Pomocy!

Bywa, że pomimo działań profilaktycznych opuchlizna i tak wystąpi. Jak sobie z nią radzić? Poznaj nasze sposoby i ciesz się lekkimi nogami.

  • Żele, kremy i maści z roślinnymi wyciągami – są łatwo dostępne w aptece. Zwykle mają przyjemną konsystencję, czasem aplikacji towarzyszy dodatkowy efekt chłodzenia. Nakładaj preparat zgodnie z zaleceniami producenta. Po kilku godzinach opuchlizna powinna się zmniejszyć.
  • Odpoczywaj – pozycja leżąca, a także uniesienie kończyn może sprzyjać zmniejszeniu obrzęku.
  • Korzystaj z siły chłodu – masaż i zimny prysznic na pewno sprawią, że poczujesz się lepiej. Silny strumień wody kieruj od dołu ku górze.

Pamiętaj, że wszystkie przytoczone sposoby możesz stosować doraźnie. Jeśli problem opuchniętych nóg jest szczególnie uporczywy, albo przedłuża się, a także towarzyszą mu dodatkowe objawy skonsultuj się z lekarzem.