Ciekawostki i fakty o mózgu człowieka – tego nie wiedziałeś!

200 tysięcy lat temu na świat „wyszli” w drodze ewolucji pierwsi anatomicznie nowocześni ludzie. Gdybyś wrzucił człowieka urodzonego 200 000 lat temu do dzisiejszego świata, byłby on tak samo zdolny i inteligentny jak każdy obecny człowiek – gdyby nie był całkowicie przerażony współczesnym światem.

Twój mózg jest bardzo wyjątkowy…

…bo lubimy myśleć. Ale kiedy się do tego zabieramy, nasze mózgi są całkiem podobne do mózgów wszystkich innych zwierząt, tylko może trochę bardziej pomarszczone. I może trochę bardziej martwią się o znalezienie czasu na obowiązki.

Jeśli teoria umysłu jest częścią bycia człowiekiem, czy oznacza to, że inne zwierzęta również ją posiadają? Cóż, nawet jeśli niektóre z naszych testów wydają się wskazywać, że inne zwierzęta mają teorię umysłu, to tak naprawdę trudno jest dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się w mózgach tych innych stworzeń – przynajmniej dopóki nie wymyślimy, jak zbudować maszynę tłumaczącą kory.

Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że język i teoria umysłu idą w parze, więc bez języka teoria umysłu może tak naprawdę nie istnieć. Nie możemy więc udowodnić, że rozumieją, iż ja jestem mną, ty jesteś tobą, a oni są nimi.

Nasze mózgi są…

…dość absurdalnie ogromne, w porównaniu do wielu innych gatunków. W połączeniu z naszą wąską miednicą (dzięki za to, dwunożni), oznacza to, że narodziny są dość trudne dla ludzi. Więc ewolucja postanowiła nam pomóc, pozwalając nam rodzić ludzkie dzieci, gdy są jeszcze super miękkie i gąbczaste. Oznacza to, że nasze mózgi wciąż mają mnóstwo do zrobienia po urodzeniu, dlatego jesteśmy tak bezradni i przezabawnie głupi, gdy jesteśmy niemowlętami.