Scrapbooking – dowiedz się czym są artystyczne, papierowe kolaże

Długie zimowe wieczory czy deszczowe dni to chwile, kiedy fani spędzania czasu na dworze nie wiedzą, co ze sobą począć. To także dobry czas na spróbowanie czegoś nowego. Zachęcamy do rozwijania swojej kreatywności i zrelaksowania się przy scrapbookingu.

Co to za hobby scrapbooking?

Nazwa tego zajęcia pochodzi z języka angielskiego i łączy słowa ,,scraps” czyli ,,ścinki” (papieru) oraz wyraz oznaczający książkę. Najczęstszym bowiem dziełem miłośników tej techniki artystycznej jest pusty zeszyt, w którym każda strona zmienia się w wyjątkowy kolaż. Używając papieru ozdobnego, kawałków gazet, czy naklejek, można więc stworzyć taką ,,książkę ze ścinków”, choć scrapbooking oznacza także czasami robienie kartek okolicznościowych.

Jak zacząć scrapbooking?

Polecamy kupić pusty zeszyt lub składaną bazę do kartki, kolorowe papiery w różnorodne wzory, ozdobne taśmy klejące i klej. Przydadzą się także nożyczki i gazeta, aby nie zabrudzić stołu lub biurka. W kolejnym kroku należy iść za głosem serca i przyklejać wycięte elementy w dowolny sposób. Gotowe dzieło nie musi mieć logicznego sensu – abstrakcje też są mile widziane.

Miłość do scrapbookingu

Jeśli hobby tego typu okaże się strzałem w dziesiątkę, można zaopatrzyć się w bardziej zaawansowane materiały. Polecamy na przykład:

  • małe nożyczki do papieru,
  • nożyczki ze specjalnymi wzorami na ostrzach,
  • naklejki płaskie i 3D,
  • zestawy do robienia kartek 3D,
  • wstążki,
  • lakier do utrwalenia płaskich kolaży.

Wszystkie te elementy można zakupić online w specjalistycznych sklepach lub w stacjonarnych sklepach papierniczych i księgarniach.

Pokrewne hobby do scrapbookingu

Jeśli miłość do sztuki rozwinie się na dobre, czemu by nie zacząć romansować również z innymi metodami artystycznymi? Fani scrapbookingu często pasjonują się także sztuką decoupage, origami, tworzeniem ozdób lub rysowaniem. W tej dziedzinie życia jest duże pole do popisu. Życzymy zatem miło spędzonego czasu!